Zwyrodnienie stawu biodrowego, czyli koksartroza to jedna z chorób naszych czasów. Dotyka ona nie tylko seniorów, ale też ludzi młodych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tej dolegliwości i pierwsze objawy? Na czym polega leczenie? Na te i inne pytania odpowiada ortopeda lek. Marek Dzik.
Ze względu na specyficzną budowę staw biodrowy jest dość podatny na zmiany zwyrodnieniowe. Dochodzi do nich w sytuacji ścierania pokrywającej powierzchnie stawowe chrząstki szklistej i odsłonięcia kości. Efektem takiego stanu rzeczy są uszkodzenia panewki stawu biodrowego i głowy kości udowej tworzące staw, zapalenie błony maziowej stawu, a w dalszej perspektywie upośledzenie jego funkcji. Do rozwoju koksartrozy dochodzi w wyniku wielu czynników, w tym ciężkiej pracy fizycznej, wrodzonych wad stawu, predyspozycji genetycznych. Inne przyczyny to przede wszystkim choroby stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, urazy stawów, jałowa martwica głowy kości udowej oraz otyłość.
Wśród pierwszych objawów zwyrodnienia stawu biodrowego wymienia się ból odczuwany głównie w pachwinie, biodrze i pośladku, a często promieniujący aż do kolana. Pojawia się też sztywność i ograniczenie zakresu ruchu, zaburzenia chodu, między innymi pochylanie się do przodu i kołysanie, chrobotanie i trzaskanie w biodrze oraz osłabienie siły mięśni i pośladków. Co ważne, w początkowym stadium choroby dolegliwości bólowe pojawiają się tylko okazjonalnie, po większym wysiłku fizycznym, a dopiero później dochodzi do ich nasilenia. Dlatego, w razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących sygnałów najlepiej od razu zgłosić się do specjalisty.
Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego jest zależne od stopnia zaawansowania problemu, wieku chorego oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Obejmuje ono przede wszystkim leczenie farmakologiczne (doustne i dostawie), rehabilitację oraz fizykoterapię. Leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne pomagają złagodzić objawy, zastrzyki dostawowe z kwasu hialuronowego chronią powierzchnie stawowe i spowalniają rozwój problemu, natomiast terapia osoczem bogatopłytkowym stymuluje regenerację czynnika wzrostu. Z kolei rehabilitacja i fizykoterapia pomagają wzmocnić układ ruchu i utrzymać go w dobrej kondycji. Kiedy jednak żadna z tych metod nie daje efektów, należy rozważyć operację. Zabieg najczęściej polega na wszczepieniu endoprotezy, czyli wymianie stawu na sztuczny.
Na koniec warto dodać, że leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego to też odpowiednia dawka ruchu. Doskonałym wyborem będzie jazda na rowerze, ćwiczenia rozciągające (joga), czy aerobik, podpowiada lek. Marek Dzik. Warto też wykorzystać sezon i zadbać o dobrą, bogatą w białko, wapń, fosfor, witaminę D dietę, która spowoduje również obniżenie masy ciała do docelowego BMI poniżej 25.