Skip to main content

Ciekawostki medyczne – spożycie tłuszczy i węglowodanów a długość życia

Drodzy Pacjenci, bardzo często słyszymy głosy, że nadmierne spożycie tłuszczy czy węglowodanów niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez japońskich 🇯🇵 uczonych na Nagoya University Graduate School of Medicine pokazują jednak, że nie można wpadać w skrajności. Co więcej, doświadczenie pokazało, że mogą w tym kontekście istnieć spore różnice między kobietami i mężczyznami. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do przeczytania poniższych akapitów!

Przejdźmy zatem do konkretów. Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy znacząco ograniczają ilość węglowodanów w diecie są znacznie bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć z różnych przyczyn, w tym nowotworów. Z kolei w przypadku kobiet taki sam efekt dawała nadmierna redukcja udziału tłuszczy w jadłospisie. A o jakich ilościach mówimy? W przypadku panów i węglowodanów problematyczne okazało się ograniczenie ich do ilości mniejszej niż 40% wszystkich przyjmowanych w ciągu dnia kalorii. Jeżeli natomiast chodzi o panie sprawa kształtowała się całkiem inaczej. Tutaj szkodliwe okazało się przyjmowanie ponad 65% kalorii dziennie właśnie z węglowodanów. To jednak nie wszystko! Mężczyźni, którzy przyjmowali więcej niż 35% kalorii pod postacią tłuszczy znacząco zwiększali ryzyko zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Analogicznie, w przypadku kobiet zwiększenie spożycia tłuszczy, zwłaszcza nasyconych, sprzyjało długowieczności, natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, nie zaobserwowano znaczących różnic w przypadków tłuszczy nasyconych, za to panowie spożywający zbyt mało tłuszczy nienasyconych obarczeni byli większym ryzykiem śmierci, w tym zapadnięcia na nowotwory.
W badaniu wzięło udział 34 893 mężczyzn i 46 440 kobiet w wieku 35-69 lat. Trzeba tu jednak podkreślić, że temat wymaga dalszych, bardziej szczegółowych badań, również na innych populacjach, ponieważ obserwacje poczynione na japońskich uczestnikach niekoniecznie muszą się sprawdzić na Zachodzie.

Jak widać wprowadzenie zmian w diecie powinno być przemyślane i zależne od wielu czynników. Nie powinniśmy popadać w skrajności! Dlatego najbezpieczniej omówić ten temat ze specjalistą, który zadba o potrzeby naszego organizmu, wyznaczając realne cele i możliwości. W naszych przychodniach spotkacie kilku dietetyków, którzy otoczą Was kompleksową opieką: Tamara Pańka (Szczecin Śródmieście), Klaudia Wierzchowiecka (Szczecin Warszewo) i Kinga Roszak (Resko).

Maciej Skrzetuski

Author Maciej Skrzetuski

More posts by Maciej Skrzetuski